Pálení čarodějnic. Skvělá příležitost jak strávit čas s dětmi, rodinou, přáteli a známými. Zapalují se ohně, opékají špekáčky a děti se převlékají do čarodějnických kostýmů. Na mnoha místech bývají speciální čarodějnické akce a průvody pro děti. Víte ale proč vlastně slavíme tento svátek čarodějnic? Vždyť čarodějnice zrovna hodné a dobré většinou nebývají, nebo ano?
Oslavy svátku čarodějnic se praktikují už od pradávných dob. Lidé se magie a její moci vždy báli, a proto měli různé rituály, které jim proti čarodějné moci měli pomoci. Nejvíc těchto obranných rituálů se provádělo právě 30. dubna, tedy v den a noc, kdy naposledy měli čarodějnice velkou sílu. 1. května totiž nastává období světla, ve kterém čarodějnice svoji mocí lidem už ublížit nemohou a toto období pak trvá až do posledního října.
Poslední dubnový den tak lidé malovali svá obydlí, aby do nich nevstoupila nemoc a neštěstí. Přede dveře se pokládaly drny trávy, aby musela čarodějnice spočítat všechny stébla, než mohla překročit práh. Zajistilo se tak, že počítala celou noc a s příchodem denního světla ztratila svoji čarovnou sílu a už nemohla nikomu v domě ublížit. Domy se světily svěcenou vodou, nebo se do každé místnosti dávaly alespoň vysvěcené březové větvičky. Dělal se hluk, čímkoliv co bylo po ruce, aby se zlé čarodějnice odehnaly pryč. Na kopcích se zapaloval očistný oheň a dobytek, který se toho dne vyváděl poprvé na jaře na pastvu, musel projít mezi těmito dvěma ohni. Zajistilo se tak zdraví zvířat po celý další rok.
Všechny tyto rituály měli chránit před zlou mocí čarodějnic. Noc z 30. dubna na 1. května ale nebyla jen o ochraně před zlem. Slavil se také příchod jara a světlého období roku. Této magické noci je přisuzována velká plodnost a v oslavách tak hrála roli sexualita. Mladé páry se tuto noc odebíraly do lesů, kde svým milováním předávali plodnost Zemi.
Sexualita a láska hrála v tento den a noc roli ještě poměrně v nedávno. I když v umírněnější podobě. V tento den se stavěli májky, tedy vysoké sloupy ze dřeva se zavěšeným ozdobeným kruhem nahoře. Stejné májky můžete ještě teď vidět stát v mnoha vesnicích, kde dodržují tradice. Dříve se však májky nestavěli uprostřed vesnic, ale před domem, kde bydlela chlapcova vyvolená. Mladík pak po celou noc tuto postavenou májku strážil, aby svojí vyvolenou nevěstu ochránil před případným dalším nápadníkem.
Tato noc je prý nejplodnější nocí z celého roku, proto kdo usiluje o dítě, může to vyzkoušet a kdo ne, měl by si dát pozor.