Podzimní příroda
Foto: Pixabay, pixabay.com

Že jste ještě o podzimním svátku Mabon neslyšeli? Svátek Mabon je prakticky stejný jako mnohem známější svátek Dne Díkuvzdání, který se slaví každý čtvrtý čtvrtek v listopadu, letos 23. listopadu. Oba svátky oslavují hojnost přírody, která byla tak laskavá a dala lidem bohatou úrodu. Je to svátek, kdy se sluší poděkovat za všechno, co máme. Uvědomit si, že nic v životě není samozřejmé.

Mabon je starý keltský svátek podzimní rovnodennosti – oslava přírody a poděkování Matce Zemi za všechny její dary. Mabon je oslava harmonie přírody a koloběhu roku. Končí sklizeň úrody a rok vplouvá do své temnější a chladnější poloviny.

Právě dnes jsou den i noc stejně dlouhé a ode dneška už se bude prodlužovat noc a ubývat dne. Loučí se světelná část roku a nastává ta temnější a chladnější část. Všechno v přírodě se zklidňuje a chystá se na přicházející zimu. A stejně tak lidem nastává období zklidnění, kdy budeme trávit více času doma. Nastává období dlouhých tmavých večerů, kdy se můžeme soustředit na sebe samotné, své rodiny a na to, co chceme v životě dělat.

Udělejte si pohodu a rozjímejte. Foto: Unsplash

A právě dnes je ten nejlepší čas udělat inventuru v našem životě. Nechat za sebou vše, co už ve svém životě nechceme a začít se soustředit na to, co je pro nás důležité a do čeho se chceme pustit.

Napište si na papír všechno, co vás trápí a co se vám nepovedlo a papír nad svíčkou spalte. Vykročte tak do nového období roku s pocitem, že vše bude dobré a alespoň takto pomyslně začněte s čistým štítem.

Stejně tak jako zamyšlení nad svým životem, je pro nás důležité také naše okolí, náš domov, který by měl být naším nejoblíbenějším místem na světě. Obejděte jej a vyhoďte to, co vás už doma netěší, to co vám jen zabírá prostor a ubírá vám vaši energii. Mít domov zaskládaný věcmi, které nevyužíváme a které vlastně nemáme vůbec rádi, to nám bere spoustu energie. Té energie, kterou budeme potřebovat na nastávající období s minimem denního světla. Podzim je na očistu domovů jako stvořený.

Užijte si krásný první podzimní den!

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.