svátek, oslava, sv. patrik, zelená barva, Irsko, trojlístek, pivo
Dnes je šťastný den, foto: PexelsFoto: Pixabay, pixabay.com

Trochu historie

Zajímavostí je, že sv. Patrik vůbec nebyl původem Ir. Narodil se totiž ve Walesu do bohaté rodiny někdy na přelomu 4. a 5. století našeho letopočtu. Přesné datum jeho narození se bohužel neví, stejně tak jako přesný rok jeho úmrtí. Jisté je, že byl v 16 letech unesen otrokáři do Irska. Po 6 letech zajetí se mu podařilo uprchnout a vrátit se domů. Dal se na cestu víry a stal se mnichem. I když v Irsku zažil nehezké věci, jako misionář se tam vrátil, aby irský lid obrátil v křesťanství.

Že se byla jeho mise více než úspěšná svědčí fakt, že se stal patronem celého Irska a nejen v jeho domovině, ale všude po světě kam Irové zapustili své kořeny najdeme spoustu kostelů a katedrál nesoucích právě jeho jméno. Svatý Patrik byl a je pro Irský lid nesmírně důležitý a dodnes Irové slaví v den jeho úmrtí 17. března velkolepý svátek.

Jak probíhají oslavy dne sv. Patrika?

Tento den se nese ve znamení zelené barvy, trojlístků, piva a skřítka Leprikona. Zelené barvy proto, že je neodmyslitelně spjata s irskou přírodou a taky s trojlístky. Trojlístek se stal symbolem svátku sv. Patrika, protože právě na trojlístcích sv. Patrik vysvětloval lidu důležitost Svaté trojice, tedy Otce, Syna a Ducha svatého.

Proč se ke svátku sv. Patrika přidalo i pivo? Protože irský lid si na svém pivu zakládá a k oslavám tak nějak patří. Skřítek Leprikon je malý, zlobivý skřítek, který po celém Irsku poschovával hrnce plné zlata a právě na svátek sv. Patrika je velká možnost tohoto nezbedu chytit a zlato od něj dostat. Tak jak praví stará legenda.

V samotném Irsku se oslavy konají ve velkolepém duchu. Na ulicích chodí slavnostní průvody masek a spousta lidí na sobě má kostýmy skřítka Leprikona. Tady zelený myslivecký obleček a zelený klobouk k tomu.

Svátek sv. Patrika se ale neslaví pouze na Irském ostrově. Slaví se prakticky téměř po celém světě. Všude tam, kde najdeme irskou komunitu. Slaví se tak v Evropě i ve Spojených státech a Austrálii.

Pivo, zelené oblečení, kostýmy, klobouky a trojlístky najdeme na všech oslavách. Některé pivovary pro tuto příležitost vaří zelené pivo a v restauracích se připravují zelená jídla. Někde dokonce barví na zeleno i řeky a potoky.

Jak můžete oslavit sv. Patrika doma a proč vlastně?

Důvod není třeba hledat dlouho. Důvod k oslavě je vždy fajn a v této době obzvlášť.

Průvody ani bujaré oslavy v hospodách a irských pubech se letos sice konat nebudou, ale proč neoslavit sv. Patrika doma s rodinou? Oblečte se do zelené barvy a jděte do přírody. Děti si pak můžou užít hledání pokladu schovaného kolem domu a výrobu Leprikona nebo duhy. Můžou s vámi napéct sušenky nebo navařit jídlo v zelených barvách a společně si pak užijte rodinné posezení u stolu.

Udělejte si dnes krásný den 🙂

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.