Foto: Pixabay, www.pixabay.com

Určitě to znáš. Vyrazíš z pokoje pro něco důležitého, ale jakmile otevřeš dveře, myšlenka je pryč. Vypařila se jako pára nad hrncem. A když se vrátíš zpět na původní místo, myšlenka je zpět. Proč se to děje? Odpověď se skrývá v našem mozku a jeho „mapě vzpomínek“.

Místa jsou klíče k našim vzpomínkám

Naše paměť funguje jako spletitá síť, ve které hraje roli nejen to, co si pamatujeme, ale také kde jsme si to zapamatovali. Naše prostředí okolo nás funguje jako připomínka pro konkrétní myšlenky a vzpomínky.

Multitasking – ženská superschopnost, nebo cesta k vyhoření?

Když sedíš třeba na gauči a vzpomeneš si, že musíš zalít kytky, tato myšlenka se „uloží“ spolu s prostředím, ve kterém jsi se nacházela. Jakmile odejdeš do kuchyně, ocitneš se v jiném kontextu a mozek „přepíná“ na nové podněty. Zalévání kytek se ztratí v záplavě nových vjemů. Místo kytek ti v hlavě naskočí: co bude k večeři? Mám ještě kávu? A co to neumyté nádobí, ve dřezu?

Proč návrat funguje jako kouzelný spínač?

Když se vrátíš zpět na původní místo, tvůj mozek znovu načítá všechny „uložené“ myšlenky spojené s tímto prostředím. Obývák ti připomene pohled na květiny, pohodu na gauči nebo rozhovor, který jsi vedla. A mezi tím vším se znovu objeví i myšlenka na zalévání kytek.

Je to vlastně docela logické. Mozek si rád tvoří spojitosti a místa jsou jedním z nejvýraznějších orientačních bodů, které mu pomáhají vybavovat si důležité informace.

Jste pořád unavená, podrážděná a máte pocit, že přibíráte i po sklence vody? Možná si s vámi zahrává kortizol – stresový hormon

Jak na to, aby myšlenky neutíkaly?

I když je fajn vědět, proč nám myšlenky utíkají, občas se hodí mít pár triků v rukávu, aby se to nestávalo tak často:

Zapiš si to: Krátká poznámka v telefonu nebo lísteček na pracovním stole nebo na lednici ti pomůžou.

Vytvářej vizuální spojitosti: Pokud musíš něco udělat v jiném pokoji, zkus si představit předmět, který s úkolem souvisí. Třeba si představ kytku, když míříš do kuchyně.

Zpomal a soustřeď se: Mnohdy zapomínáme, protože myslíme na milion věcí najednou. Chvilka vědomého „teď a tady“ může udělat velký rozdíl.

Nebuď na sebe přísná

Jak si zjednodušit život v 10 krocích

Zapomínání je přirozené a děje se to každému z nás. Náš mozek má spoustu úkolů, a tak mu občas něco uteče. Důležité je vědět, že v tom nejsi sama a že i obyčejný návrat do pokoje může být malým vítězstvím nad každodenní roztěkaností.

Tak co, už víš, proč sis zrovna vzpomněla na tu věc, kterou jsi před chvílí zapomněla? A pokud ne, možná ti pomůže vrátit se tam, kde ta myšlenka vznikla.

Napiš nám jestli tohle zapomínání znáš také.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.