Toto rčení pochází z 16. století, kdy zimní slunovrat, tedy den, kdy se začínají prodlužovat dny, připadal na 13. prosince, na sv. Lucii. Po přijetí gregoriánského kalendáře, ve kterém se zimní slunovrat posunul na období kolem 21. a 22. prosince, již toto pořekadlo neplatí. Přesto je stále známé a používané.
Pokud vám vrtá hlavou, jak si tuhle pranostiku vysvětlit vysvětlit vězte, že jde o astronomický úkaz vázaný na pohyb Slunce a Země. Díky rotaci Země kolem své osy a zároveň kolem samotného Slunce dochází ke zvláštnímu úkazu. Kolem 13. prosince večer zapadne Slunce později, ale ráno vyjde také později. Jde o minuty, takže to běžně ani nepostřehneme, nicméně díky tomu vzniklo známé pořekadlo: Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
Kdo byla sv. Lucie
Svatá Lucie se narodila někdy kolem roku 284 na Sicílii v městečku Syrakusy, do rodiny zámožných křesťanů. Její matka se jí rozhodla provdat, ale Lucie na vdavky nechtěla přistoupit a chtěla žít jen pro svoji křesťanskou víru. Zašla dokonce tak daleko, že všechno své věno rozdala chudým lidem. Lucčin vybraný ženich odmítnutí neunesl a obvinil ji z tajného křesťanství. Lucie pak byla uvězněna, mučena a následně zavražděna.
Lucie a zázraky
Podle starých pověstí se kolem svaté Lucie děly zázraky. Svému odmítnutému nápadníkovi, poslala obě své vydloubnuté oči, protože tvrdil, že právě oči na Lucii miluje nejvíce. Zázrakem Lucii narostly oči nové a díky tomu je svatá Lucie patronkou slepců a ochránkyní lidí při očních onemocněních. Další pověsti hovoří o tom, že při mučení byla Lucie vystavená ohni, který ji ale nespálil. Plameny ji nesežehly a neublížily jí.
Lucie a tradice předvánočního úklidu
Ke svaté Lucii se váže spousta tradic, z nich některé jsou docela morbidní a je dobře, že se v dnešní době již nepraktikují. Jaké tradice to jsou?
V dřívějších dobách chodily 13. prosince po vesnicích ženy v bílých dlouhých hábitech, s pomoučeným obličejem a s dlouhým zobákem na obličeji a procházely všechny stavení a domy. Kontrolovaly, zda má hospodyně již řádně naklizeno a pomocí peroutky z peří vymetaly prach.
Díky Luckám tak nejspíš vznikla tradice předvánočního úklidu.
Ve stavení, kde byly děti, pak přišla na řadu ta horší tradice, a to strašení dětí. Lucky kontrolovaly, zda se děti řádně modlí, poslouchají rodiče a také jestli dodržují předvánoční půst. Pokud ne, hrozily dětem, že jim rozpářou břicha.
Je dobře, že některé tradice se už nepraktikují, že?