zuby, krása zdraví, příroda, bělení, banán, jahoda, jedlá soda, kokosový olej
Vyzkoušejte přírodní bělení zubůFoto: Freepik, freepik.com

Barva našich zubů podléhá mnoha faktorům, jako je například genetika, hygiena či nesprávná životospráva. Genetiku sice oklamat nemůžeme, ale zbytek je jen v našich rukách. Správná hygiena dutiny ústní je na prvním místě.

Jak si tedy správně čistit zuby a na co si dát pozor?

Správnou ústní hygienu, troufnu si říct, jistě všichni znáte. Je důležité si zuby čistit minimálně ráno a večer a úplně nejlépe po každém jídle. Zubní lékaři také velmi doporučují používat mezizubní kartáčky, dentální nitě a vyplachovat ústa ústní vodou. A není to jen nějaký jejich rozmar, obyčejné zubní kartáčky totiž opravdu do všech skrytých místeček ve vašich ústech nedosáhnou. Pokud navštěvujete vašeho zubního lékaře jen pokud vás něco bolí, neděláte dobře. K zubnímu lékaři byste měli chodit pravidelně na preventivní prohlídku 2x ročně.

Pokud chcete mít zuby bílé, je třeba si dávat pozor na to co jíte a pijete. Některé tmavé potraviny či nápoje obsahují agresivní barviva, které zuby nechtěně zabarvují. Vyhnout bychom se měli zejména pití kávy, černého čaje nebo červeného vína. Vhodné nejsou například ani džusy a kyselé nápoje, které poškozují zubní sklovinu.

Nechtěnému zabarvení zubů může dojít i v případě pojídání kyselých či tmavých potravin, například borůvek nebo černého rybízu. Naopak je dobré jíst každý den alespoň jedno jablko. Jablko totiž působí na naše zuby jako přírodní čistič. Tím uděláte dobrou věc pro vaše zuby i pro vaše zdraví.

Teď vám prozradíme pár triků, jak můžete dosáhnout bělejších zubů pomocí věcí, které máte doma.

1.Jahody

jahody
Věděli jste, že jahody bělí zuby?

Kyseliny obsažené v jahodách dokáží odstranit žluté zabarvení zubů. Navíc vám zuby krásně vyleští. Zkuste rozmačkat 3 jahody, přidat špetku soli a ½ lžičky jedlé sody. Vzniklou pastu si naneste zubním kartáčkem na zuby a nechte působit 5 minut. Poté si ústa vypláchněte studenou vodou a po chvíli si vyčistěte zuby zubní pastou.

2.Jedlá soda

Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou nebo vodou. Vzniklou pastu si naneste na zuby a nechte minutu působit. V případě, že použijete na rozmíchání vodu nechte působit 3 minuty. Poté si ústa vypláchněte vodou a zuby vyčistěte zubní pastou. Pozor, jedlá soda se nedoporučuje používat příliš často, aby jste si nepoškodili zubní sklovinu.

3.Banán

banány
Banánovou slupku nemusíte hned vyhazovat

Potírejte si zuby vnitřní bílou stranou slupky z banánu. Ač se to zdá neuvěřitelné, minerály obsažené v banánové slupce se vstřebají do zubů a pomůžou je vybělit. Stejnou službu vám udělají i slupky z pomeranče nebo mandarinky.

4.Kokosový olej

Další skvělý pomocník při péči o zuby je kokosový olej. Má antibakteriální účinky, takže pomáhá při zánětech dásní a navíc i bělí zuby. Nakapejte jej na kartáček nebo čistý hadřík a zuby jím vyčistěte.

5.Jablečný ocet

Smíchejte jablečný ocet s troškou jedlé sody tak, aby vznikla pasta. Vyčistěte si s její pomocí zuby a nechejte chvíli působit. Poté si ústa vypláchněte vodou.

Jelikož tato pasta obsahuje jedlou sodu, díky které se nedoporučuje používat ji příliš často, zkuste náš tip: Před každým čištěním zubů si vypláchněte ústa jablečným octem.

Nezapomeňte, že při každém bělení zubů, ať už pomocí domácích surovin nebo pomocí koupených bělících sad, je zapotřebí řídit se zdravotním stavem vašeho chrupu.

Máte nějaké své tipy na domácí bělení zubů? Podělte se o ně s námi.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.