děti, rodiče, výchova, láska, novorozenec
Foto: Pixabay, pixabay.com

Říká se, že porod je jediné rande na slepo, na kterém potkáte lásku svého života. Pokud vás takové rande čeká nebo máte svoji malou lásku už vedle sebe, přečtěte si pár zajímavých faktů o novorozených dětech, které vás možná překvapí.

1.Barva očí se změní

Většina miminek se rodí s modrýma či šedomodrýma očima. Do půl roku věku se jim ale barva očiček může změnit a z modrých budou rázem hnědé. Nevěšte tedy hlavu, když vaše novorozené miminko nemá oči po vás.

2.Po porodu zhubnou

Každé miminko po porodu ztratí něco ze své porodní váhy. Je to naprosto normální a přirozené, z těla se jim vylučuje voda, moč a první stolice, tzv. smolka. Do pár dnů se vše ustálí a začne zase přibývat.

3.Často kýchají

Ne každé kýchnutí znamená nachlazení. Novorozená miminka kýchají častěji, protože si tím čistí nosík. Je to stejné jako u dospělých. Když vás zasvědí v nose, tak kýchnete, je to tak?

4.Špatně zaostřují zrak

Miminka po narození nedokáží zaostřit dál než 30 cm před sebe a zbytek vidí rozmazaně. Vidí při krmení mámu a to jim pro začátek úplně stačí. Jejich zrak se postupně vyvíjí a zlepšuje a to až do 6 let věku.

5.Hůře slyší, kvůli vodě v uších

Protože miminko v bříšku maminky plave ve vodě, je jasné, že se mu plodová voda dostane do různých částí těla. Po porodu tak novorozená miminka právě kvůli plodové vodě v uších hůř slyší. Proto je jim v porodnici kontrolován sluch, zda je vše v normě nebo je potřeba navštívit ušního lékaře.

6.Reagují na hudbu, kterou slyšeli, když byli v maminčině bříšku

Jak jistě víte, nenarozená miminka v břiše částečně slyší, co se děje venku, a proto reagují, když jim pustíte melodii, kterou slýchávali v děloze.

7.Bezpečně poznají maminčin hlas

Stejně tak jako reagují na známou hudbu, poznají novorozenci i známý hlas maminky.

8.Dýchají rychleji než dospělí

Pokud máte první miminko, může vás překvapit jeho dýchání, které je rychlejší a někdy může také nepravidelné. Je to přirozené. Novorozenci se nadechnou asi šedesátkrát za minutu, zatímco dospělý člověk šestnáctkrát.

9.Nepotí se

Novorozená miminka se nepotí. Jejich malá tělíčka ještě nemají vyvinutou termoregulaci a nereagují na okolní teplotu tak, jako těla dospělých. Nepotí se a jejich tělo se tak neochlazuje, ale rovnou se přehřívá. Proto pozor na přílišné oblékání.

10.Rodí se zcela bez bakterií a imunity

Miminka po porodu nemají žádnou imunitu a jejich organismus se okolnímu prostředí teprve přizpůsobuje. Nezná žádné bakterie a proto jsou miminka náchylná k onemocnění. S novorozeným miminkem by se tak nemělo chodit do prostor plných lidí, kde se to nejrůznějšími bakteriemi hemží.

11.Čich jim pomáhá najít mateřské mléko

Co miminkům chybí ve zraku, dohánějí čichem. Novorozenci díky čichu bezpečně poznají vůni mateřského mléka a svojí mámy.

12.Mají víc kostí než dospělý člověk

Novorozené miminko má v těle asi 300 kostí. Jak tělo roste, některé kosti srůstají a dospělý člověk pak má v těle na 206 kostí.

13.Vlasy se kterými se narodí jim nevydrží

Některá miminka se narodí bez vlásků a jiná mají už od narození pěknou hřívu. Vlásky se kterými se narodili jim však postupně vypadají a narostou nové.

14.Mohou se narodit se zuby

Je to vzácné, ale stává se, že se miminko narodí s jedním nebo i více zoubky. Jsou to tzv. předmléčné zuby, které nemají kořeny a snadno se tak z dásně vytáhnou. Tato situace se řeší většinou už v porodnici se zubním lékařem, který zoubek vytrhne. Předejde se tak nechtěnému spolknutí zubu dítětem.

15.Novorozenec má v těle asi šálek krve

Zatímco dospělí člověk má v těle 4,5 – 5 litrů krve, maličké novorozené miminko má v těle asi jeden šálek nebo chcete-li hrneček krve.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.