Na prvním místě je důležité zmínit, že bolesti nohou spojené s růstem jsou nepříjemné, ale nejsou nebezpečné. Bolest se projevuje především na přední straně nohou od kolen dolů, tedy na holeních. Tyto růstové bolesti vznikají v důsledku rychlého růstu kostí a pomalejšího růstu okolních svalů a svalového vaziva. To se růstem kostí více napíná a protože má v sobě velkou řadu nervových zakončení, tak více bolí. Některé děti přejdou tyto růstové období bez problémů a jiné se bolestmi potrápí.
Růstové bolesti jsou běžným jevem u dětí v předškolním věku mezi 3 a 5 rokem a pak u školáků v rozmezí 8 až 12 let. V tuto dobu děti nejrychleji a hlavně náhle a skokově rostou. Bolesti se objevují nejčastěji večer a v noci, kdy je dítě v klidu, nic ho neruší a více vnímá. Mohou se také více projevovat v důsledku větší fyzické zátěže, po tělesné výchově či sportovním kroužku.
Nemůže se růstová bolest zaměnit s něčím horším?
Růstové bolesti mají několik svých specifik podle kterých je poměrně bezpečně poznáte:
1. Vyskytují se výhradně v noci, když je dítě v klidu. Přes den, kdy je dítě v pohybu a má různé fyzické aktivity, tyto bolesti nohou nemá.
2. Přicházejí náhle a trvají chvíli, rozhodně nejsou dlouhodobé.
3. Děti by při růstových bolestech neměly bolet klouby, ale pouze svaly a vždy by měla být bolest zároveň v obou nohách.
Máte jít s dítětem k lékaři?
Pokud má dítě bolesti nohou jen krátkodobé, trvající maximálně pár hodin a pak je na několik dní klid, nemusíte se ničeho obávat. Pokud bolesti trvají delší dobu bez přestávky každou noc, měli byste s dítětem navštívit pediatra. To stejné platí také v případě, že se přidá horečka, otoky a únava nebo má dítě bolesti i přes den při běžné fyzické zátěži. Dětský lékař může vyloučit jinou příčinu bolestí pomocí odběrů krve a dalších vyšetření.
Co na růstové bolesti pomáhá?
Na růstové bolesti neexistuje žádný lék. Můžete ale dětem pomoci ulevit od bolestí masážemi nohou. Nohy jim masírujte vždy od kotníků ke kolenům, nejlépe mentolovou nebo eukalyptovou mastí, případně i obyčejnou Alpou. Svaly se tím prohřejí a uvolní. Dále můžete zkusit třeba nahřívací polštářek, případně podat léky proti bolesti.
Pokud se k růstovým bolestem přidají i křeče svalů, zařaďte dětem do jídelníčku více potravin bohatých na hořčík, například ryby, banány, sušené meruňky, rajčata, jahody, maliny, květák a luštěniny.
Velice dobré je také podávat dětem vitamín D, který je potřeba pro zdravý růst kostí a pro dobrou imunitu. Vitamín D se získává ze slunce a slunečního svitu a v chladných měsících ho tedy máme všichni málo. Nejlepší je podávat ho v kapkách, které vám předepíše pediatr.