Foto: Pixabay, www.pixabay.com

Počátky tradice vánočního cukroví

První podoba vánočního cukroví byla úzce spjata s pohanskými zvyky, které oslavovaly zimní slunovrat. Lidé pekli jednoduché placky nebo koláčky z mouky a medu.

Tyto pečené dobroty měly chránit domácnost před zlými duchy a zajistit dobrou úrodu a zdraví. Často se zdobily motivy slunce, hvězd nebo zvířat, které symbolizovaly štěstí a ochranu.

S příchodem křesťanství se zvyk pečení sladkostí přenesl od zimního slunovratu do vánočního období. Cukroví se postupně začalo spojovat se slavením narození Ježíše Krista a jeho podoba se změnila podle místních tradic a dostupných surovin.

Středověk a první koření

Ve středověku se díky rozmachu obchodních cest začalo cukroví obohacovat o koření jako skořice, zázvor, hřebíček nebo muškátový oříšek. Tyto suroviny byly ale velmi drahé, a proto bylo pečení sladkostí výsadou bohatších vrstev.

V této době také vznikaly první podoby perníku, který se stal jedním z nejstarších druhů vánočního cukroví. Perníčky byly často tvarovány do náboženských motivů nebo do podoby zvířat.

Medové perníčky

Baroko a nástup luxusu

V období baroka se pečení cukroví stalo rozšířenější, zejména díky dostupnějšímu cukru. Začalo se péct nejen pro potřeby rodiny, ale i jako dárek nebo ozdoba vánočního stromečku. V bohatých domácnostech se z cukroví stávalo mistrovské dílo – zdobené figurky, vyřezávané perníčky nebo sladkosti plněné drahými ingrediencemi, jako jsou ořechy či mandle.

Vánoční cukroví v českých zemích

V českých zemích má vánoční cukroví tradici sahající až do 19. století. Původně se cukroví peklo z jednoduchých surovin, jako je mouka, med a máslo. Postupně se rozšířilo používání ořechů, sušeného ovoce a cukru.

Na venkově mělo cukroví často ochranný význam – kousky cukroví se dávaly do stájí pro ochranu dobytka nebo se zavěšovaly na ovocné stromy, aby byla příští rok bohatá úroda.

Oblíbenými druhy se staly perníčky, které se zdobily polevou, linecké cukroví, vanilkové rohlíčky nebo vosí hnízda. Každý kraj měl své specifické recepty a postupy, které se předávaly z generace na generaci, což funguje prakticky dodnes.

Moderní vánoční cukroví

I v dnešní době je pečení vánočního cukroví jednou z nejoblíbenějších tradic. Recepty se přizpůsobují moderním trendům – místo cukru se často používají zdravější alternativy, objevují se bezlepkové nebo veganské varianty. Přesto si mnoho rodin stále uchovává své rodinné recepty, které dodávají Vánocům nostalgickou atmosféru. Taky určitě opečováváte alespoň jeden recept po babičce, že?

Linecké těsto

Zajímavosti o vánočním cukroví

1.Nejstarší cukroví

Perníčky patří mezi nejstarší druh vánočního cukroví. Recepty na ně existují už od středověku.

2.Symbol štěstí

V některých kulturách se cukroví rozdávalo sousedům jako přání štěstí a prosperity.

3.Ozdoby

V dřívějších dobách se cukroví používalo jako dekorace na vánoční stromky.

4.Soutěže

V mnoha zemích se pořádají soutěže o nejlepší cukroví nebo nejkrásněji zdobené perníčky.

5.Linecké těsto

Recept na linecké těsto pochází z Rakouska a je pojmenované po městě Linz. Nicméně původně se z lineckého těsta nevyrábělo malinkaté vánoční cukroví, jak ho známe dnes, ale linecký mřížkovaný koláč.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.