děti, rodiče, spánek, sny, noční běsy, noční můry, strach, křik
Noční běsy dokážou dítě pěkně potrápitFoto: Pixabay, pixabay.com

Možná, že jste podobnou situaci už doma zažili a děsíte se, že přijde znovu. Vezte, že i když to není nic příjemného, není se čeho bát. Noční běsy naštěstí nejsou nebezpečné, jsou ale stresující pro dítě i pro rodiče.

Proč vznikají

Noční běsy se objevují ve větší či menší míře až u 8% dětí. Nejčastěji se objevují v předškolním věku, ale není výjimkou, že přetrvávají až do puberty. Spánkoví odborníci a neurologové se shodují v tom, že noční běsy jsou ve většině případů důsledek nevyzrálé nervové soustavy. To je důvod toho, že se objevují převážně u menších dětí a s přibývajícím věkem většinou odeznívají. Noční běsy totiž vznikají převážně proto, že mozek dětí přes den pojme obrovské množství vjemů, ale ještě není dostatečně vyzrálý na jejich noční zpracování.

Noční běs není noční můra

Noční běsy se často zaměňují s nočními můrami, tedy se zlými sny, které má čas od času úplně každý. Mezi nočními můrami a nočními běsy je však rozdíl. Noční můry dokáží být děsivé, ale noční běsy jsou daleko děsivější, živější a dítě je prožívá o mnoho více. Je v nich úplně ponořené a nemůže se probudit.

děti, růst, bolest, růstové bolesti
Že děti rostou jako z vody je jasná věc. Někdy je to ale pěkně bolí!

Jak funguje spánek

Abychom pochopili proč tomu tak je, musíme nejprve pochopit jak funguje spánek a jeho fáze. Spánek se dělí na 5 fází, které se během noci několikrát opakují. Obecně se jedná o fáze REM a fáze non-REM.

REM (Rapid Eye Movement) fáze je právě ten čas, kdy jsou vidět rychle se pohybující oči pod víčky a zdají se nám sny. Je to fáze slabšího spánku, kdy se snadno probouzíme.

Fáze non-REM (Non Rapid Eye Movement) jsou fáze běžně beze snů, kdy tělo nejvíc odpočívá a regeneruje a není možné člověka jednoduše probudit.

Noční můry se zdají ve fázi REM, tedy ve fázi, kdy se běžně zdají sny a spánek je lehký a můžeme se snadno probudit. Pokud má dítě noční můru, ošklivý sen, probudí se a je při smyslech natolik, aby si nechalo vysvětlit, že šlo pouze o sen.

Oproti tomu noční běsy se odehrávají ve fázi non-REM spánku, tedy ve fázi, kdy se dítě nemůže snadno probudit a zjistit tak, že neprožívá skutečnost, ale jen sen. Je tak uvězněno někde hluboko, kde prožívá děs a hrůzu.

děti, rodiče, sourozenci, soupeření, výchova, příklad, mít rád
Vyzrajte na sourozenecké soupeření! 8 tipů jak zařídit, by se vaše děti měli rádi

Co dělat když přijde noční běs

Hlavní je nepanikařit. Přestože situace vypadá děsivě, musíte zůstat klidní. Nepokoušejte se své dítě násilím probudit. I když může vypadat, že je vzhůru, ve skutečnosti je v hlubokém spánku a jeho probuzení by situaci jen zhoršilo. Bylo by zmatené a vyděšené ještě víc. Je potřeba naopak zachovat chladnou hlavu a dítě ve spánku hladit a utěšovat, obejmout a tiše na něj mluvit, zpívat mu oblíbenou píseň. Musíte se mu tak dostat do hlavy a spícího ho uklidnit. Lehněte si k němu a buďte s ním dokud se neuklidní.

Jak nočním běsům zabránit

Pokud vaše dítě trpí na noční běsy je důležité ho přes den příliš nepřetěžovat zážitky a úkoly. To platí převážně pro menší děti, které mají noční běsy v důsledku nedozrálosti mozku. U větších dětí je zapotřebí udržovat určité spánkové rituály, chodit spát ve stejný čas, před spaním číst klidnou knihu. Nehrát divoké počítačové hry a nedívat se na strašidelné filmy a horory. Mluvte s dětmi o jejich pocitech a trápeních, aby jste předešli výskytu nervozních situací, stresů a depresí, které jsou pro noční běsy jako dělané. Pokud má dítě nějaké psychické problémy, není od věci navštívit s ním dětského psychologa, který vám jistě pomůže a poradí.

Máte zkušenosti s nočnímy běsy u Vašich dětí? Napište nám o tom.

Monika

Jmenuji se Monika a na stránkách My všechny pro vás píšu o všem možném i nemožném. Od malička mě bavilo něco tvořit a nedokážu sedět jen tak s rukama v klíně. Miluji ten pocit, když mi pod rukama vzniká něco nového, pěkného a třeba i užitečného.