Krásné červené šípky jsou symbolem podzimu a rostou téměř všude. Podél cest, v parcích, na krajích lesa. Vyrazte je sbírat, protože právě teď je ta nejlepší doba, kdy z nich dostanete to nejlepší, co nabízejí. Při sběru se zaměřte na ty, které nerostou přímo u cesty, ale na ty z přírody, dál od aut.
Kdy a jak šípky sbírat?
Šípek je trnitý keř a při sběru byste mohli přijít k nepěkným škrábancům, proto se na sběr šípků raději vybavte rukavicemi, starším oblečením a nejlépe i zahradnickými nůžkami. Dobré je mít také látkový pytlík či tašku, do které budete plody sbírat. V igelitovém sáčku by se vám velice snadno zapařily a vaše námaha by přišla vniveč.
Šípky se sbírají na přelomu září a října, kdy dozrávají v krásné červenooranžové plody. Sbírejte je za suchých slunečných dní, protože jen tak v sobě budou mít nejvíce vitamínu C. Při sběru šípků vybírejte pouze tvrdé, na první pohled zralé, pěkné plody. Nikdy nesbírejte přezrálé, měkké nebo dokonce nahnilé plody. Pozor si dejte také na to, když šípky přejdou prvními ranními mrazíky. V takovém případě už nebudou vhodné na sušení, ale pořád z nich můžete uvařit výbornou marmeládu.
Jak šípky správně sušit?
Pokud máme šípků více než stihneme za čerstva spotřebovat, je výhodné si je nasušit na zimu. Správným sušením totiž šípky neztratí nic ze své výživové hodnoty. Čerstvě nasbírané zralé šípky doma dobře omyjeme, zbavíme stopky a sušiny a rozložíme je v jedné vrstvě na pergamen či pečící papír. Sušíme je nejlépe na přímém slunci, ale může nám pomoci také sušička ovoce či pečící trouba. Teplota pro sušení by nikdy neměla přesáhnout více než 50°C, protože při vyšších teplotách šípky zbytečně ztrácejí obsah vitamínů a léčivých látek.
Správně usušené šípky mají tmavou červenou barvu a dají se lehce rozlomit a rozdrobit. Takto nasušené plody můžete uchovat v uzavřené sklenici až do doby dalšího podzimního sběru.
Uvařte si zdravý šípkový čaj
Teplý šípkový čaj je velice chutný elixír zdraví. Bez přehánění. Kromě vitamínu C, kterého mají až 10x více než citrony, totiž šípky obsahují ještě další, pro lidské tělo potřebné látky, například vitamíny B a K, hořčík, betakaroten, vápník, sodík, zinek, kyselinu listovou či lutein.
Šípky mají diuretické účinky a pročišťují tak ledviny, močové cesty a odvodňují naše tělo. Šípky obsahují vlákninu a jsou tak skvělé na trávení. Potlačují nadýmání a zajistí pravidelnou a správou funkci střev. Šípky také podporují správný růst kostí a kloubní tkáně a jsou tak skvělou prevencí proti vzniku osteoporózy.
Pití šípkového čaje má pro naše tělo detoxikační účinky a tím chrání naše tělo proti volným radikálům. Šípky tak úžasně podporují naši imunitu. Jsou skvělé i v boji proti rakovině.
Šípkový čaj je také výborný léčivý prostředek proti rýmě i proti nejrůznějším virovým onemocněním. Což v chladných měsících velice oceníte.
Jak na to?
Šípkový čaj můžete připravovat z celých plodů (čerstvých i sušených) nebo z rozdrcených sušených plodů. Čerstvé šípky na čaj pak musíte nejprve rozkrojit, vydlabat dužinu a omýt.
Pro zachování vitamínů a léčivých látek je potřeba výrobu čaje neuspěchat, ale postupovat následujícím způsobem:
Šípky namočíte do studené vody a necháte stát nejlépe přes noc. Ráno potom tento výluh zahřejete na maximálně 70°C a necháte pár minut odstát. Výsledný čaj scedíte přes husté síto a můžete ho popíjet celý den.
Množství použitých šípků na čaj je individuální. Nejlepší a osvědčené množství jsou dvě lžičky sušených šípků na litr vody.
Náš tip:
Vyluhované a zcezené šípky z čaje nevyhazujte, ale bez obav si z nich udělejte ještě další čaj stejným způsobem. Bude úplně stejně dobrý a zdravý jako ten první.
Pití šípkové čaje nesmírně prospěšné pro naše zdraví a může nám výrazně pomoci vyvarovat se nemocem.