Svatá Barbora je patronkou horníků, zedníků, pyrotechniků a všech lidí s rizikovým povoláním. Chrání před náhlou smrtí, před blesky, bouřkou, ohněm či horečkou a je také patronkou dětí.
Podle pověsti ji nechal zabít vlastní otec za to, že se odmítla vzdát křesťanské víry. Cestou na svoji smrt sv. Barbora vzala do ruky větvičku, která pak rozkvetla uprostřed kruté zimy. A právě dnes, 4. prosince je ten čas, kdy se barborky řežou. Dnes na svatou Barboru, mají totiž magickou moc.
Dnes nařezané barborky by měly do Štědrého dne doma rozvést a symbolizují tak příchod Ježíše Krista, zimní slunovrat a s ním započaté prodlužování dní a přicházející jaro.
V dřívějších dobách byl zvyk barborek oblíbený hlavně u mladých dívek. Když barborka do Štědrého dne rozkvetla, dívka se měla do roka vdát. Na jednotlivé větvičky si dívky psaly jména chlapců a ta větvička, která rozkvetla nejdříve, měla ukázat jejího budoucího manžela.
Ačkoliv dnes už se tato tradice nedodržuje kvůli vdavkám, v mnoha domácnostech najdeme o Vánocích ve vázách rozkvetlé větvičky.
Co dělat, aby větvičky skutečně rozkvetly?
Aby vám větvičky do Vánoc pěkně rozkvetly, musíte dodržet určitý postup. Nařežte je šikmým řezem a doma je dejte nejprve ve vodě ve váze na nějaké chladnější místo. V relativním chladu je nechejte několik dní a teprve potom je přeneste do teplejší místnosti. Tento postup je důležitý kvůli teplotnímu šoku, který by větvičky měly. Přece jen jen v dnešních domácnostech tepleji než tomu bylo v dřívějších dobách.
Milé ženy, nezapomeňte si dnes barborky nařezat, kdo ví, třeba se vám vaše přání splní 🙂